
Witajcie! Dawno nic nie dodawałem ale niestety długo czekałem na przesyłkę z tranzystorami których potrzebowałem do budowy niżej prezentowanego wzmacniacza :) Budowałem kilka takich urządzeń na kościach TDA ale ten wzmacniacz jest wyjątkowy ponieważ powstał na tranzystorach i mogę powiedzieć jedno-dźwięk ze wzmacniacza tranzystorowego jest niebo lepszy od dźwięku z kości.Zero szumów,
piękny bas i naprawdę dobre wzmocnienie! Układ nie jest trudny w
budowie ponieważ składa się z zaledwie 3 tranzystorów i kilku rezystorów z kondensatorami (na kanał) więc i koszty zamykają się w kilku złotych a efekt świetny! Zdjęcia przedstawiają jak na razie wersję prototypową , ale myślę że w niedługim czasie wykonam wszystko na jednej PCB i zamknę to w większej obudowie ponieważ w obecnej można jedynie to zmieścić dzieląc kanały na dwie płytki, wszystko bardziej upchnę i zadbam już o estetykę.Bateria (od telefonu ok. 4V) zamocowana jest na rzepę od spodu natomiast planuję ją umieścić również w środku. Więcej informacji o samym układzie znajdziecie pod tym linkiem.Opis elementów na stronie zgadza się z projektem Eagle poza tranzystorami, BC547 należy wlutować odwrotnie niż w projekcie.
Potrzebne elementy:
- BC559
- 2xBC549
- 2x100R
- 330R
- 100K
- Potencjometr 2x100k
- 2x1N4148
- 2x4,7uf
- 2x220uf
9 Comments
kolego a jakie dokładnie rzeczy są potrzebne zrób taką liste jak w tym artykule http://elektromaniak22.blogspot.com/2014/02/ukad-zdalnego-sterowania.html
OdpowiedzUsuńPodałem link do strony na której są podane wszystkie potrzebne elementy:)
UsuńNo ok ale kondestory 16v czy wiecje czy mniej
OdpowiedzUsuń16V spokojnie mogą być.
OdpowiedzUsuńkolego a pokarzesz jak zrobić najprostszy termometr?
OdpowiedzUsuńPostaram się coś ogarnąć;)
Usuńnie działa link do pliku z pcb
OdpowiedzUsuńOdświeżony
UsuńGórnych lotów ten wzmacniacz raczej nie będzie (czytaj najwyższej jakości dźwięku). Oczywiście projektu nie hejtuję, wręcz podziwiam bo garstka elementów i wzmacniacz gotowy.
OdpowiedzUsuńLecz ja polecam wykonać wzmacniacz słuchawkowy na układzie TPA6120. Nie dość że niedrogo to jakaść dosłownie rzuca na kolana.
Prześlij komentarz